Znaczenie skupu złomu, makulatury i tworzyw sztucznych dla środowiska
Każdego dnia ludzie generują bardzo duże ilości śmierci. Odpady powstają zarówno w zakładach przemysłowych, jak i gospodarstwach domowych. Na szczęście obecnie wzrasta poziom świadomości ekologicznej, coraz więcej osób dokonuje segregacji śmieci, wrzuca je do właściwych kontenerów lub oddaje do odpowiednich punktów skupu złomu, makulatury czy tworzyw sztucznych. Dzięki temu odpady, również te niebezpieczne, są w odpowiedni sposób przechowywane, a nawet mogą zostać w odpowiedni sposób przetworzone.
Możliwość oddania odpadów na skup surowców wtórnych ma jeszcze jedną zaletę – można w ten sposób nie tylko pozbyć się odpadów, ale i zarobić. W zależności od specyfiki i ilości odpadów można uzyskać stosowną zapłatę za oddane surowce wtórne. Co więcej, profesjonalne firmy specjalizujące się w usługach tego rodzaju dysponują odpowiednimi kontenerami i własnym transportem, dzięki czemu mogą samodzielnie odebrać odpady z naszego domu lub zakładu przemysłowego. To bardzo duże udogodnienie, szczególnie przy większych ilościach złomu.
Skup makulatury
Do złomu można oddać makulaturę kartonową (np. pudełka tekturowe) lub gazetową (np. gazety, książki, czasopisma, inne materiału drukowane). Do tej grupy zaliczają się również różnego rodzaju opakowania papierowe, torby, worki. Oddana na złom makulatura może być ponownie wykorzystana do wyprodukowania nowego papieru, a więc stanowi istotny element ochrony środowiska, przyczyniając się do redukcji wycinki drzew.
Skup metali
Skupowane są zarówno metale kolorowe, takie jak miedź, mosiądz, brąz, aluminium, cynk, nikiel, jak i złom żeliwny i stalowy, a więc stal, stal kwasoodporna, produkty z żeliwa. Metale należą do najbardziej wartościowych odpadów. W niektórych przypadkach można całkiem nieźle zarobić, oddając metalowe śmieci na złom. Skupiony złom najczęściej odsprzedawany jest do ponownego przetworzenia. Metale po przetopieniu mogą być ponownie wykorzystane do produkcji różnych elementów metalowych.
Skup tworzyw sztucznych
Na skup można oddać tworzywa PE, PP, PET, HDPE, a także odpady z tworzyw termoplastycznych oraz odpady z tworzyw miękkich. Potoczne określenie tych tworzyw to plastik, który zaliczany jest do najmniej ekologicznych materiałów. Z punktu widzenia ekologii recykling odpadów sztucznych jest bardzo ważny. Do skupu najczęściej oddawane są plastikowe butelki i pojemniki po napojach, foliowe torebki, nakrętki, pojemniki, elementy AGD itd.