Co możemy zaliczyć do złomu stalowego, a co do żeliwnego?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów dbania o środowisko naturalne jest korzystanie z usług skupu złomu. Takie praktyki to przede wszystkim znacząca redukcja odpadów na składowiskach, a także ograniczenie zużycia energii i niższe koszty wytworzenia produktów. Jednak aby ponowne wykorzystanie metali było możliwe, konieczny jest recykling i odpowiednie przygotowanie surowców. Jednymi z częściej oddawanych do skupu rodzajów złomu jest złom żeliwny i stalowy. Co możemy do nich zaliczyć?
Co to jest złom żeliwny i co możemy do niego doliczyć?
Pierwszym rodzajem złomu przyjmowanym przez skupy stali nierdzewnych jest złom żeliwny. Surowiec dzieli się na maszynowy i handlowy albo na ciemny i biały. Do złomu maszynowego możemy zaliczyć między innymi korpusy silników, natomiast do drugiego instalacje sanitarne. Ponadto żeliwo znajduje się też w różnego rodzaju sprzętach domowych, na przykład w pralkach, gdzie żeliwny klocek jest odpowiedzialny za stabilizowanie urządzenia w momencie wirowania.
Jeżeli pralka się zepsuje, to można go oddać do skupu złomu. Warto również wspomnieć o maszynach rolniczych, ponieważ na przykład obciążniki, które znajdują się pod przednimi lampami, także są wykonane z żeliwa. W związku z tym rolnicy nierzadko udają się do skupu złomu zarówno w celu sprzedaży zużytych elementów, jak i kupna tych, które mogą być ponownie wykorzystane.
Co zaliczmy do złomu stalowego?
Kolejnym surowcem przyjmowanym przez skupy złomu jest stal, czyli plastycznie obrobiony stop żelaza z węglem. W tym przypadku również rozróżniamy dwa rodzaje, czyli złom wsadowy i niewsadowy. Pierwszy typ charakteryzuje się tym, że można go wykorzystać w piecach hutniczych, ponieważ ma odpowiednie parametry i dopuszczalną zawartość zanieczyszczeń. Drugi rodzaj natomiast nie spełnia wspomnianych norm i musi być najpierw poddany obróbce termiczno-mechanicznej. Złom stalowy jest generowany w wielu gałęziach przemysłu, między innymi:
- w przemyśle samochodowym,
- w przemyśle spożywczym,
- w przemyśle górniczym,
- w architekturze.
Oddawanie złomu stalowego do skupu jest niezwykle ważne, ponieważ przyczynia się do znacznego zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych do produkcji nowych elementów.